Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

Vďaka umelej inteligencii by mohol byť štvordňový pracovný týždeň nevyhnutný

Pridané 09. 03. 2024 Autor Lenka

S tým, ako sa umelá inteligencia presadzuje v kancelárskych činnostiach, niektoré spoločnosti dávajú zamestnancom deň voľna.

Pracovať štyri dni a dostávať plat za päť je snom mnohých zamestnancov. Dramatické zmeny na pracoviskách z čias pandémie však zmenili túto kedysi nepochopiteľnú myšlienku na realitu pre niektorých zamestnancov. A keďže sa objavuje čoraz viac globálnych údajov, čoraz viac spoločností sa po pozitívnych výsledkoch skúšobnej prevádzky v krajinách vrátane Veľkej Británie, Islandu, Portugalska a ďalších prikláňa k tomuto prístupu.

Teraz, keď pokračujú pilotné projekty - napríklad v Nemecku sa práve začal skúšobný projekt 45 spoločností -, do hry vstupuje ďalší faktor. Umelá inteligencia (AI) na pracovisku naberá na obrátkach a niektorí odborníci sa domnievajú, že by mohla urýchliť zavedenie štvordňového pracovného týždňa.

V tomto článku sme písali o tom, či je na Slovensku 4 dňový pracovný týždeň realita alebo fikcia.

Kde a ako sa testuje 4 dňový pracovný týždeň?

Tejto myšlienke dodávajú vierohodnosť údaje londýnskeho zdroja správ a udalostí Tech.co zozbierané koncom roka 2023. V rámci prieskumu 2024 Impact of Technology on the Workplace (Vplyv technológií na pracovisko) spoločnosť oslovila viac ako 1 000 vedúcich predstaviteľov amerických podnikov. Výskumníci zistili, že 29 % organizácií so štvordňovým pracovným týždňom vo veľkej miere využíva umelú inteligenciu v prevádzke svojich firiem a zavádza generatívne nástroje AI, ako je ChatGPT, ako aj ďalšie programy na zefektívnenie prevádzky. Na porovnanie, iba 8 % organizácií s päťdňovým pracovným týždňom využíva AI v takomto rozsahu. A 93 % podnikov využívajúcich AI je otvorených štvordňovému pracovnému týždňu, zatiaľ čo v prípade tých, ktoré ho nevyužívajú, je kratšiemu pracovnému týždňu otvorená menej ako polovica.

V londýnskej agentúre Driftime, ktorá sa zaoberá digitálnym dizajnom, bolo prijatie technológie AI rozhodujúce pre to, aby podnik mohol pracovať v pružnom štvordňovom pracovnom týždni.

Namiesto prepadu v množstve vytvorenej práce počas štyroch dní sme zaznamenali pozoruhodne vysokú kvalitu práce, ktorej zodpovedá vysoká návratnosť spokojnosti zamestnancov. Zdravie a spokojnosť nášho tímu sú v priamom vzťahu k vysokej úrovni vytvorenej práce.

Skrátený pracovný týždeň nielenže zvýšil produktivitu a morálku spoločnosti, ale bol aj kľúčom k prilákaniu talentov pre prácu v samotnej spoločnosti. 

Ako AI umožňuje zaviesť 4 dňový pracovný týždeň

Hoci nástroje umelej inteligencie určite dláždia cestu k štvordňovému pracovnému týždňu v niektorých odvetviach, technológia sama o sebe túto zmenu nezavedie. Zásadný význam má aj organizačná kultúra v podniku. Na úspešné zavedenie štvordňového pracovného týždňa je dôležitá otvorenosť voči inovatívnym pracovným štruktúram, experimentálne myslenie a, čo je dôležité, kultúra založená na vysokej úrovni dôvery.

S postupujúcou digitálnou transformáciou s umelou inteligenciou musia byť aj samotní zamestnanci ochotní zvýšiť svoju úroveň: Namiesto toho, aby sa stali len dozorcami alebo služobníkmi strojov, musia si ľudskí pracovníci osvojiť nové zručnosti, ktoré dokážu využiť, doplniť a viesť AI a dosiahnuť tak lepšie výsledky.

Má zavedenie AI aj tienisté stránky na prácu?

Niektoré odvetvia však budú mať z AI väčší úžitok ako iné - najmä tie, ktoré dokážu využívať generatívne nástroje AI na také úlohy, ako je vývoj softvéru, tvorba obsahu, marketing a právne služby. Navyše, vývoj umelej inteligencie má pred sebou ešte dlhú cestu, ak má výrazne znížiť počet pracovných hodín ľudí vo všetkých odvetviach.

To, čo môže byť hnacím motorom prechodu na štvordňový pracovný týždeň v podnikateľskom prostredí poháňanom umelou inteligenciou, však nakoniec nemusí závisieť od robotov. Je potrebná podpora zo strany vedúcich pracovníkov a to, či vedúci pracovníci prijmú tento netradičný koncept, sa bude líšiť v závislosti od hlavného cieľa a hodnôt firmy.

Namiesto toho, aby umelá inteligencia dopĺňala prácu ľudí, niektoré podniky by ju napríklad mohli využiť na automatizáciu určitých úloh, pričom by sa na ňu nahromadila iná práca, ktorú by zabezpečili ľudia. 

Niektoré spoločnosti však môžu mať tendenciu výraznú časť alebo všetku prácu odovzdať na plecia umelej inteligencie.

Súvisiace články

Vedci skúmali nároky povolaní. Zistili desať najťažších pracovných profesií. 4 dňový pracovný týždeň: realita alebo fikcia? Minimálna mzda na Slovensku v roku 2024: je to naozaj 1000 Euro? Ako vychádzajú sviatky a dni voľna v roku 2024

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >